5. konferencija dimnjačara Hrvatske

Hrvatska dimnjačarska udruga i agencija Avrion će u terminu od 28.02. do 01.03.2013. u Blue sun hotelu Kaj**** u Mariji Bistrici organizirati
5.KONFERENCIJU DIMNJAČARA HRVATSKE.

Potaknuti uspjehom prošlih konferencija dimnjačara Hrvatske koje su okupile preko 150 sudionika svaka i ove godine nastavljamo dobru tradiciju. Konferencija je nastala idejom o godišnjem okupljanju struke te stanjem u dimnjačarstvu i potrebom za dodatnom edukacijom kroz upoznavanje s novim zakonskim regulativama,  s pravilima struke i europskim normama te  upoznavanjem s novim tehnologijama dimnjaka, ložišnih uređaja i upotrebe u radu.  Prezentiranjem stanja u susjednim državama i cijelom području Europe pokušavamo predočiti organiziranost dimnjačarske službe i potaknuti naše mjerodavne institucije da uvaže europske norme i standardevezane za dimnjačarski službu. Neujednačenost oko tumačenja istih propisa stvara dodatne probleme i sumnje u ispravnost postupaka sudionika. Zato pokušavamo u raspravama na „Okruglom stolu“  dobiti ispravna i vjerodostojna tumačenja novodonesenih zakona i pravilnika. Osnovna bit svega je da se svi ponašaju po donesenim i uvriježenim normama i standardima koje je Republika Hrvatska prihvatila.  Neki ih ne žele primjenjivati ili ih ne poznaju pa time doprinose konfuznosti i pojavi problema oko načina rada dimnjačarske struke. Nadamo se da će i ovaj skup dijelom doprinjeti unapređenju i razvoju struke što nam je i osnovni zadatak i cilj.

Glavne teme ove konferencije će biti prezentacija Pravila struke-osnove dimnjačarstva i trenutno aktualna tema,  provođenje Zakona o fiskalizaciji u dimnjačarskoj struci. Što se tiče Zakona o fiskalizaciji sitacija je jasna: i dimnjačari spadaju pod obavezu postupanja po zakonu, a kako će to biti  izvedivo biti će prezentirano od stručnih predavača.

U nastojanjima da pridonesemo sređivanju stanja u našem dimnjačarstvu, pokušavajući u prošlosti tekstovima; prijedlogom Zakona o dimnjačarstvu, prijedlogom Tehničkih pravilnika, sugestije ostalim grupacijama koje su donosile razne pravilnike a koji su dodirivali i dimnjačare, bili smo prisiljeni nakon niza godina pripremiti  skup strukovnih pravila, Pravila struke-osnove dimnjačarstva, gdje smo sakupupili gotovo sve što obuhvaća dimnjačarsku službu. Pod ovime “prisiljeni” podrazumijevam činjenicu da su svi pokušaji oko drugih pravila (Zakona, TP)  nagovještavali dugotrajne (čitaj: višegodišnje) postupke realizacije. Pravila su u biti skup propisa  Njemačke, Austrije i Slovenija sa uvažavanjem naših specifičnosti  (prvenstveno tehnički zastarjelih i neispravnih dimnjaka i propisa). Ovo je  temelj iz kojeg bi trebali nastati svi ostali tekstovi vezani za dimnjačarsku službu i sam rad dimnjačara. Na tekstu je radila grupa  stručnih, iskusnih i dugogodišnjih dimnjačara te smatramo da su pravila vrlo kvalitetna i ispravna. Moće će se nabaviti u kancelariji HDU a uskoro i na stranicama naše udruge.
Na konferenciji već tradicionalno također kao gost Hrvatske dimnjačarske udruge sudjeluju učenici Obrtničke i industrijske graditeljske škole iz Zagreba –smjer dimnjačar,kojima će ovo biti idealna prilika da se pobliže upoznaju sa svojim budućim zanimanjem.

Konferencija dimnjačara namijenjena je prvenstveno dimnjačarskim obrtima i tvrtkama koje se bave dimnjačarskim radovima te svima čija djelatnost zadire u područje dimnjačarstva: proizvođačima dimnjaka i prateće opreme, zastupnicima prateće opreme, plinskih uređaja i mjernih instrumenata, plinskim serviserima, upraviteljima stambenih zgrada, projektantima …
Sve koji se žele aktivno uključiti u rad konferencije  putem predavanja ili sponzorstva, pozivamo da se jave organizatorima.
Za sve dodatne informacije budite slobodni kontaktirati nas na:
Avrion d.o.o.
Tel: 01/36 46 375,
Fax 01/ 6190 212
e-mail: avrion@avrion.hr

PROGRAM 5. KONFERENCIJE DIMNJAČARA HRVATSKE

28.02.2013., četvrtak

08:30-9:30  Registracija sudionika

10:00-10:15 Pozdravni govori

10:15-11:45 -Stanje u dimnjačarstvu Republike Hrvatske – Zdravko Šenjug, Hrvatska dimnjačarska udruga
– Promjena norme 14471 – Thomas Hohmann, Centrotherm Systemtechnik

-Nove tehnologije- Kingfire parat- Zvonimir Brković, Schiedel