10. Konferencija dimnjačara Hrvatske

U organizaciji Hrvatske dimnjačarske udruge, 5. i 6. lipnja 2025. godine u hotelu Kaj u Mariji Bistrici održana je jubilarna 10. Konferencija dimnjačara Hrvatske. Na ovom važnom stručnom skupu okupili su se dimnjačari iz cijele Hrvatske, uz brojne goste iz Slovenije, Srbije i regije, kako bi zajednički raspravili o ključnim temama vezanim uz sigurnost, zakonodavni okvir i budućnost dimnjačarske struke.

2008. godine održana je prva Konferencija dimnjačara Hrvatske s ciljem rješavanja problema i izazova u dimnjačarskoj struci. Velika važnost ove jubilarne konferencije jest ukazivanje na poražavajuću činjenicu kako se u deset susreta, odnosno 17 godina organizacije konferencija, dimnjačarska struka i dalje bori s istim problemima. Deficitarnost zanimanja i zakonska regulativa koja se i dalje adekvatno ne provodi, a ključ je održivosti dimnjačarske struke.

Konferenciju je otvorio predsjednik Hrvatske dimnjačarske udruge Zdravko Šenjug, istaknuvši ozbiljnu zabrinutost zbog zastarjelih zakonskih okvira i nedostatne institucionalne potpore dimnjačarskoj djelatnosti. „Godinama se ništa ne mijenja osim dimnjačara. I dalje nas prate isti problemi – neusklađena regulativa, manjak radne snage i marginalizacija struke, unatoč njenom ključnom doprinosu sigurnosti građana,“ poručio je Šenjug, dodavši kako prijedlog kvalitetnije zakonske legislative o dimnjačarstvu, izrađen u suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom, i dalje čeka političku volju za provedbu.

Sudionici su tijekom dvodnevne konferencije raspravljali o temama poput zakonodavnih izazova u Hrvatskoj i Srbiji, problemima energetske i protupožarne obnove u neskladu s plinskim uređajima, uvođenju novih tehnologija u dimovodne sustave, kao i tehničkim izazovima pri projektiranju, montaži i sanaciji dimnjaka.

Stručnjaci iz Slovenije, Srbije i Hrvatske – uključujući Bojana Brenčiča (Slovenija), Dragana Vučkovića (Srbija), Nenada Zrinskog, Mariju Kostanjevec Sajko, Nenada Kuzmana i druge – dali su pregled stanja u svojim zemljama, upozorili na sve veći jaz između regulative i stvarnih potreba terena, ali i prikazali suvremena tehnička rješenja i pristupe u održavanju i sanaciji dimnjaka.

Svoja tehnička rješenja i novitete u grijanju predstavili su i predstavnici vodećih proizvođača opreme, poput Viessmanna, Boscha i Jeremiasa, dok je Silvestar Šantak iz tvrtke Deltaprojekt ukazao na brojne primjere loše projektantske prakse u strojarskim instalacijama.

O važnosti koordinacije dimnjačara s vatrogasnim službama govorio je zapovjednik Vatrogasne zajednice Krapinsko-zagorske županije Zvonko Ortner, posebno istaknuvši preventivnu ulogu dimnjačara u smanjenju intervencija uzrokovanih neispravnim dimovodnim sustavima i ložištima.

Završni dio konferencije bio je posvećen tzv. „dimnjačarskim biserima“ – primjerima iz prakse koji istovremeno nasmijavaju i upozoravaju na ozbiljne propuste u sustavima dimnjaka, dimovoda i uređaja za loženje te ventilacijskih sustava.

Jubilarnu konferenciju podržali su pokrovitelji Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Hrvatska obrtnička komora, Obrtnička komora Zagreb, Udruženje obrtnika Grada Zagreba te Dimnjačarska obrtnička zadruga.

Hrvatska dimnjačarska udruga ovom je konferencijom još jednom pokazala svoju ključnu ulogu u okupljanju struke, poticanju edukacije i zalaganju za sustavno rješavanje izazova koji ugrožavaju sigurnost građana i budućnost ovog deficitarno zanimanja. Udruga će nastaviti aktivno raditi na pokretanju zakonodavnih i strukovnih promjena te jačanju ugleda dimnjačara u javnosti.

                 

(prezentacijama je moguće pristupiti uz lozinku koju ste primili u materijalima konferencije)